HTML gyorstalpaló 14. rész
Frame – nem frame
Azt már tudjuk, hogyan kell frame-es dokumentumokat gyártani, de még nem tudjuk, mi a teendő akkor, ha azt szeretnénk, mindenki élvezze a dokumentumunkat, függetlenül attól, hogy böngészője képes mutatni a frameket vagy nem. Ezt a feladatot legelegánsabban a <noframe></noframe> parancs segítségével oldhatjuk meg.
|
Az eredmény az új böngészőkkel a <FRAMESET> </FRAMESET> közé eső rész lesz, a régiekkel a <noframe> </noframe> közé eső rész. Mi most csak azt a kiábrándító tényt közöltük a böngészőA böngésző tulajdonképpen olyan szoftver, amellyel a World Wide Web hálózaton kalandozhatunk, az információk tömkelegében böngészhetünk, különböző erőforrásokat térképezhetünk fel. Ezt az oldalt valószínűleg ön is valamelyik böngészőprogram segítségével olvassa. A böngésző kliensként működve a kiszolgálókkal felveszi a kapcsolatot és azoktól különböző információkat szerez be. Egyszerű eszközöket nyújtanak az állományok feltérképezésére és letöltésére, amit egyébként a kissé nehézkesebb Archie és FTP segítségével kellene végrehajtani. A legelterjedtebb grafikus böngészők között található a Opera,a Chrome és a Mozilla Firefox. A szövegesek legelterjedtebbike a Lynx, amellyel leginkább unix operációs rendszereken találkozhatunk. emberrel, hogy “Használjon újabb böngészőt!”, de akár egy komplett web-dokumentumot is elhelyezhettünk volna.
Ez utóbbi megoldással csak az a gond, hogy a frame-es olvasók is le fogják ezt tölteni, noha ez nekik nem jelenik meg, amiAlternate Mark Inversion: - váltakozó 1 invertálás. A módszer nagyon hasonló az RZ módszerhez, de nullára szimmetrikus tápfeszültséget használ, így az egyenfeszültségű összetevője nulla. Minden 1-es-hez rendelt polaritás az előző 1-eshez rendelt ellentettje, a nulla szint jelöli a 0-át. Természetesen hosszú 0-s sorozatok esetén a szinkronizáció itt is problémás, de a bitbeszúrási módszer itt is használható. a műveletet kicsit lassabbá teheti. Ekkor megtehetjük azt, hogy noframe esetben a dokumentumunk hívjon meg egy másik dokumentumot. Az ehhez szükséges trükköt framek nélkül mutatjuk meg.
A legtöbb HTTP-szerver felismeri a <META HTTP-EQUIV=”Refresh” CONTENT=”x; URL=dok.html”> utasítást. Ennek eredménye az, hogy x másodperc múlva letöltődik a dok.html dokumentum. Az alábbi példa ezt illusztrálja.
|
Tehát a frameAngol szó, jelentése: keret. A frame a HTML egyik eleme, amely a hipertextes dokumentumok megjelenési formáját bővíti azáltal, hogy a böngészőprogramok által láttatott felületet több, egymástól független részre — keretre — bontja. Az egész ahhoz hasonlítható, amikor egy lapot több részre osztunk, hogy a különböző témájú anyagok ne follyanak egybe. Minden egyes ilyen keret több tulajdonsággal rendelkezik: • A többi frame-től függetlenül tölthet le honlapokat, illetve egyéb dokumentumokat.
• Nevet lehet neki adni, hogy így más honlapról lehessen rá hivatkozni.
• A keret mérete dinamikusan változik annak függvényében, hogy mekkora a böngészőprogram által előállított felület — mekkora a lap mérete. Megengedheti azt is, hogy a felhasználó saját maga állítsa be, illetve változtassa a méretét.
– nemframe esetben “energiatakarékos” megoldást kaphatunk, ha előre elkészítünk egy nem frames dokumentumot, és azt nem illesztjük be a frames dokumenzumba, hanem meghívjuk néhány másodperc múlva.