Hálózatszabványosítás
Nyilvánvaló, hogy a hálózatok kialakításában alapvető szerepet játszik a szabványosítás. Ez teszi a rendszereket nyíltakká, egységeit cserélhetővé. Minden új dolog kialakulását megelőzi a kutatás, az ehhez kapcsolódó írásos és szóbeli információcserék (cikkek, konferenciák), majd az új dolgot gyártó rendszerek kialakítása.
Mikor célszerű az új dolgokkal kapcsolatos információhalmazt szabványosítással rendszerbe foglalni?
- Ha ez a kutatási szakaszban következik be, ez azt jelenti, hogy az esetleg a még nem alapos ismeretek miatt a szabvány nem lesz megfelelő, mivel az új, későbbi kutatási eredményeket már nem lehet beilleszteni, kedvező megoldásokat kell elhagyni.
- Ha viszont túl későn következik be a szabványosítás, akkor a gyakorlatban már számos egymástól eltérő megoldás kerül megvalósításra, amiAlternate Mark Inversion: - váltakozó 1 invertálás. A módszer nagyon hasonló az RZ módszerhez, de nullára szimmetrikus tápfeszültséget használ, így az egyenfeszültségű összetevője nulla. Minden 1-es-hez rendelt polaritás az előző 1-eshez rendelt ellentettje, a nulla szint jelöli a 0-át. Természetesen hosszú 0-s sorozatok esetén a szinkronizáció itt is problémás, de a bitbeszúrási módszer itt is használható. az ellenérdekek miatt nehézzé teszi az egységességet igénylő szabványosítást.
A műszaki fejlődés számos esete bizonyítja ezt. Ezért a gyakorlatban a szabványok két családja létezik: a de-jure szabványokOlyan szabványok, amelyeket bizottságok deklarálnak, és hivatalos dokumentumokban rögzítenek, általában kötelező érvényűek., amelyeket bizottságok deklarálnak, és hivatalos dokumentumokban rögzítenek és a de-facto szabványokOlyan szabványok, amelyek elterjedését már egy-egy konkrét megoldás széles körű használata biztosítja. Példa ez utóbbira a nyomtatók Centronics interfésze, vagy az IBM-PC-ben alkalmazott számos megoldás. Természetesen számos esetben a de facto szabványokat célszerű utólagosan de jure szabványokká alakítani., amelyek elterjedését már egy-egy konkrét megoldás széles körű használata biztosítja. Példa ez utóbbira a nyomtatók Centronics interfésze, vagy az IBM-PC-ben alkalmazott számos megoldás. Természetesen számos esetben a de facto szabványokat célszerű utólagosan de jure szabványokká alakítani.
A számítógép-hálózatokA számítógép-hálózatok alatt az egymással kapcsolatban lévő önálló számítógépek rendszerét értjük. A számítógépes hálózatoknak több fajtája létezik, amelyeket többféleképpen lehet csoportosítani. A legelterjedtebb a hálózat kiterjedése szerinti osztályozás. Egy cég egy vagy több épületben lévő gépeinek az összekapcsolása nem haladja meg a néhány kilométeres kategóriát, ugyanakkor a különböző cégek, bankok, oktatási intézmények közti kapcsolat megteremtése már száz kilométer feletti távolságokat jelent. Ennek eredményeképpen két fő hálózati technológia alakult ki. Beszélhetünk helyi (Local Area Network), illetve nagy kiterjedésű távolsági (Wide Area Network) hálózatokról. A kettő között a fizikai eszközök fejlődésével egy harmadik forma, a városi hálózat (Metropolitan Area Network) alakult ki, ahol a helyi hálózatok esetében megszokottnál nagyobb, de mindenképpen 100 kilométernél kisebb távolságokról van szó. Az így csoportosított hálózatokra jellemző még az adatátvitel sebessége is. általános megközelítésként igaz, hogy minél kiterjedtebb egy hálózat, annál lassabb az információ áramlása. esetében is így történt:. Megjelenésükkor néhány vezető cég termékeivel de-facto szabványokat teremtett, és a későbbi – ezeket figyelembe vevő – de-jure szabványosítási törekvések kompromisszumos megoldásokat eredményeztek, azaz adott műszaki problémára több megoldást tettek szabványossá.
A hálózatokban történő adatátvitelKét vagy több eszköz közötti adatcsere. Az eszközök lehetnek számítógépek, perifériák, programok stb. Az adatátvitel fő jellemzője az adatátviteli sebesség, amely nagy mértékben függ az eszközök közötti kapcsolat, összeköttetés módjától, minőségétől. szabványosítását a régebben a CCITTComité Consultatif International de Télégraphique et Téléphonique (Nemzetközi Telefon- és Telegráf Egyeztető Tanács) (Comité Consultatif International Télégraphique et Téléphonique), ma már az ITU (International Telecommunications Union) nemzetközi szervezet végzi. A szabvány rendelkezik a jelvonalakról azok kialakításáról és funkcióiról.
Ezen szabványok közül a legfontosabbakat a következőkben illusztrációként felsoroljuk. A telefonvonalakon történő átvitelt a V sorozatú szabványok írják le. Az X sorozatú szabványok rögzítik a digitális hálózatokon történő adatátvitelKét vagy több eszköz közötti adatcsere. Az eszközök lehetnek számítógépek, perifériák, programok stb. Az adatátvitel fő jellemzője az adatátviteli sebesség, amely nagy mértékben függ az eszközök közötti kapcsolat, összeköttetés módjától, minőségétől. módját. A szabványoknál esetleg megjelenő “bis” tag arra utal hogy a szabványt úgy fejlesztették tovább, hogy régebbi berendezések használata is lehetővé váljék.
- E sorozat: Telefon szabványok
- F sorozat: Távíró szabványok
- G sorozat: Digitális hálózatok (PCM)
- I sorozat: ISDNAngol mozaikszó az Integrated Services Digital Network (Integrált Szolgáltatású Digitális Hálózat) kifejezés kezdőbetűiből. Az ISDN egy 1984-ben definiált nemzetközi szabványt és a mögötte rejlő szolgáltatást jelöli. Ez egy olyan telekommunikációs rendszer, amely adat és hang párhuzamos továbbítását teszi lehetővé digitális módon. A hagyományos analóg telefonvonalakhoz képest nagyobb adatátviteli sebességet és megbízhatóságot jelent. Az ISDN szolgáltatást a meglévő telefonvonalakon keresztül lehet igénybe venni, ha azok digitális vonalak. Manapság minden telefontársaság igyekszik szolgáltatásai közé bevenni az ISDN-t. Amikor látták, hogy ez a rendszer sok pénzt hoz, akkor azt is mondták, hogy az ISDN az I See Dollars Now (dollárhegyek a láthatáron) rövidítése.
- Q sorozat: Digitális elérésű jelzési rendszer
- S sorozat: Távíró terminálok
- T sorozat: Teletex, fax
- U sorozat: Távíró kapcsolás-telex
- V sorozat: Telefonvonalakon történő adat-kommunikáció
- X sorozat: AdatátvitelKét vagy több eszköz közötti adatcsere. Az eszközök lehetnek számítógépek, perifériák, programok stb. Az adatátvitel fő jellemzője az adatátviteli sebesség, amely nagy mértékben függ az eszközök közötti kapcsolat, összeköttetés módjától, minőségétől.
- V sorozat: Funkcionális specifikációs és leíró nyelv (SDL)
A V sorozat szabványai:
1. Alapok, általános előírások
- V.1 A moduláció állapotspecifikációja
- V.2 A teljesítményszintek előírásai
- V.3 A jelstruktúrák előírásai
- V.5, V.6 Szinkron vonalakon történő adatátviteli sebességek előírásai
- V.7 A használt kifejezések definíciója
2. Interfészek, modemek
- V.10 Aszimmetrikus áramhurkos vonalak elektromos viszonyai
- V.11 Szimmetrikus áramhurkos vonalak elektromos viszonyai
- V.15 Akusztikus adatátviteli csatolók
- V.19 Párhuzamos átvitelű modemek
- V.21 300 bps-os modemek
- V.22 1200 bps-os duplex modemek
- V.23 600/1200 bps-os modemek
- V.24 Adatátvitelnél használt interfészvonalak definíciója
- V.25 Automatikus hívó és válaszoló berendezések
- V.25bis V.24 kiegészítése V.25-nek megfelelően
- V.26 2400 bps-os félduplex modemek
3. Hibavédelem
- V.40 Elektromechanikus berendezések által jelzett hibák definíciói
- V.41 Hibavédelmi rendszer (átvitel független)
- V.42 Hibavédelmi rendszer modemekre (MNPMicrocom Networking Protocol Egy különleges hibajavító és adattömörítő eljárás, amely zajos vonalakon is biztosítja a hibátlan adatátvitelt. Az OSI modell hálózati rétegének része, azaz szabványos adatkapcsolatot biztosít a különböző eszközök között. Lehet szoftveres és hardveres megoldású. 1-4)
- V.42bis Adattömörítési eljárás (MNPMicrocom Networking Protocol Egy különleges hibajavító és adattömörítő eljárás, amely zajos vonalakon is biztosítja a hibátlan adatátvitelt. Az OSI modell hálózati rétegének része, azaz szabványos adatkapcsolatot biztosít a különböző eszközök között. Lehet szoftveres és hardveres megoldású. 5-7)
Az X sorozat szabványai:
1. Szolgálatok és felhasználói kérdések
- X.1 Felhasználói osztályok definíciói a köz- és ISDNAngol mozaikszó az Integrated Services Digital Network (Integrált Szolgáltatású Digitális Hálózat) kifejezés kezdőbetűiből. Az ISDN egy 1984-ben definiált nemzetközi szabványt és a mögötte rejlő szolgáltatást jelöli. Ez egy olyan telekommunikációs rendszer, amely adat és hang párhuzamos továbbítását teszi lehetővé digitális módon. A hagyományos analóg telefonvonalakhoz képest nagyobb adatátviteli sebességet és megbízhatóságot jelent. Az ISDN szolgáltatást a meglévő telefonvonalakon keresztül lehet igénybe venni, ha azok digitális vonalak. Manapság minden telefontársaság igyekszik szolgáltatásai közé bevenni az ISDN-t. Amikor látták, hogy ez a rendszer sok pénzt hoz, akkor azt is mondták, hogy az ISDN az I See Dollars Now (dollárhegyek a láthatáron) rövidítése. alapú hálózatoknál
- X.2 Átviteli szolgálatokA rétegek közötti kommunikáció ún. szolgálatok segítségével valósul meg. A szolgálatok a rétegek ki/bemeneti pontján ún. SAP-ján (Service Access Point) keresztül érhetők el. A kommunikációt biztosító szolgálatoknak alapvetően két különböző típusa lehetséges: az összeköttetés alapú és az összeköttetés mentes szolgálat. és kiegészítéseinek a leírása
- X.3 Csomagok összerakása és szétbontása (X.25-höz)
- X.4 Jelstruktúrák (V.4-hez hasonló)
- X.10 Az átviteli szolgálatokA rétegek közötti kommunikáció ún. szolgálatok segítségével valósul meg. A szolgálatok a rétegek ki/bemeneti pontján ún. SAP-ján (Service Access Point) keresztül érhetők el. A kommunikációt biztosító szolgálatoknak alapvetően két különböző típusa lehetséges: az összeköttetés alapú és az összeköttetés mentes szolgálat. 14 elérési osztályának definíciói
2. Interfészek
- X.20 DTEData Terminal Equipment Adatvég-berendezés, számítógép vagy terminál és DCEData Circuit-Terminating Equipment adatáramköri-végberendezés, modem. egységek közötti aszinkron folyamatok interfészének definiálása
- X.21 DTEData Terminal Equipment Adatvég-berendezés, számítógép vagy terminál és DCEData Circuit-Terminating Equipment adatáramköri-végberendezés, modem. egységek közötti szinkron folyamatok interfészének definiálása (formátumok és eljárások)
- X.24 V.24-el megegyezik
- X.25 Felhasználó berendezések hálózati összekapcsolása dedikált vonalú csomagkapcsolt hálózaton keresztül
- X.31 X.25 terminálok bekötése ISDNAngol mozaikszó az Integrated Services Digital Network (Integrált Szolgáltatású Digitális Hálózat) kifejezés kezdőbetűiből. Az ISDN egy 1984-ben definiált nemzetközi szabványt és a mögötte rejlő szolgáltatást jelöli. Ez egy olyan telekommunikációs rendszer, amely adat és hang párhuzamos továbbítását teszi lehetővé digitális módon. A hagyományos analóg telefonvonalakhoz képest nagyobb adatátviteli sebességet és megbízhatóságot jelent. Az ISDN szolgáltatást a meglévő telefonvonalakon keresztül lehet igénybe venni, ha azok digitális vonalak. Manapság minden telefontársaság igyekszik szolgáltatásai közé bevenni az ISDN-t. Amikor látták, hogy ez a rendszer sok pénzt hoz, akkor azt is mondták, hogy az ISDN az I See Dollars Now (dollárhegyek a láthatáron) rövidítése. hálózatokba
3. Vezérlő jelek, kapcsolások
- X.50 Nemzetközi szinkron adathálózatok multiplexelési módszerei
4. Hálózatok
- X.121 Nemzetközi számozási előírás közhálózatokon