Egy pillanat alatt meg lehet változtatni egy oldal arculatát, ha megváltoztatjuk a háttérszínét. A színekre vonatkozó utasítások közül ez azon kevesek egyike, amiAlternate Mark Inversion: - váltakozó 1 invertálás. A módszer nagyon hasonló az RZ módszerhez, de nullára szimmetrikus tápfeszültséget használ, így az egyenfeszültségű összetevője nulla. Minden 1-es-hez rendelt polaritás az előző 1-eshez rendelt ellentettje, a nulla szint jelöli a 0-át. Természetesen hosszú 0-s sorozatok esetén a szinkronizáció itt is problémás, de a bitbeszúrási módszer itt is használható. a böngészők szinte mindegyikével alkalmazható. A háttérszínt a dokumentum bevezető részében kell definiálnunk az alábbi módon. Példaként egy fehér háttérszínű dokumentum elkészítését mutatunk be, melyhez az alábbiakat kell begépelnünk.
<html>
<body bgcolor=”FFFFFF”>
Ez egy fehér háttérszínű dokumentum
</body>
</html> |
|
Vajon mit jelent az “FFFFFF”? Ez a 6 karakterből álló szimbólum a szín úgynevezett RGB kódja. Az első két karakter a vörös (R=red) szín erősségét mutatja 16-os számrendszerben (hexadecimálisan). A leggyengébb a 00, a legerősebb az FF. (a számok növekvő sorrendben: 00, 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 0A, 0B, 0C, 0D, 0E, 0F, 10, …, FE, FF). A 3. 4. karakter a zöld szín erőssége (G=green), az 5. 6. a kéké (B=blue). Ennyi előismerettel persze már kikísérletezhetnénk az összes színt, de nem árt ha néhány színt példaként megmutatunk.
Néhány szabály tisztán látszik. A vörös és a zöld keveréke a sárga, a kéké és a zöldé a türkiz, a vörösé és a kéké a lila. Alkossunk további színeket kedvünk szerint!
Az előző táblázatot úgy készítettük, hogy kihasználtuk, hogy egy táblázat háttérszínét is be lehet állítani.
<table border=1 bgcolor=”FFFF00″>
<tr><td>sárga színű táblázat</td></tr>
</table> |
Eredménye:
A betűk színe is állítható.
<font color=”#FF00FF”> lila színű betűk</font> |
Eredménye:
A színeket nem csak RGB kódokkal, hanem szabványos nevekkel is meg lehet adni, mint pl.: blue, green, stb. Egy részletesebb táblázatot itt találsz!